Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 19 marca 2024 | Osób Online: 1



 
Jak przezwyciężyć katabolizm? 09 marca 2014
Budowanie mięśni to długi i czasochłonny proces, który wymaga od nas wiele wytrwałości, gorliwości oraz poświęcenia. Nie jest to jednak sam trening siłowy, ale także obszerna wiedza na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm, czego od nas wymaga, jakich składników potrzebuje, aby efektywnie mógł brać udział w budowaniu mięśni.



Warto więc zapoznać się z jednymi z podstawowych zagadnień; anabolizmem, który jest procesem sprzyjającym budowaniu mięśni, oraz katabolizmem, którego, przy budowaniu masy, powinniśmy się wystrzegać.

Czym jest anabolizm?
Anabolizm i katabolizm tworzą metabolizm, a więc przemianę energii w naszych żywych komórkach. Proces anabolizmu prowadzi do wzrostu tkanek w organizmie i budowania mięśni. Najbardziej widoczny jest on w czasie trwania naszego dzieciństwa oraz dorastania, kiedy szybko się rozwijamy i rośniemy. Jest to możliwe, dzięki dostarczaniu do naszego organizmu odpowiednich składników; białka oraz witamin i minerałów.

Ćwicząc na siłowni często dochodzi do przeróżnych mikrourazów. Anabolizm jest procesem, który regeneruje uszkodzenia, odbudowuje je, a nawet nadbudowuje. Dzięki temu nasze włókna mięśniowe stają się mocniejsze oraz większe. Aby jednak dochodziło do procesów anabolicznych, organizm musi mieć zapewnioną nadwyżkę kaloryczną - jeśli jej nie ma, dochodzi do procesu katabolizmu.

Czym jest katabolizm i jak sobie z nim radzić?
Katabolizm obserwujemy wtedy, kiedy naszemu organizmowi nie gwarantujemy żadnej nadwyżki kalorycznej. Organizm broniąc się i chcąc zapewnić właściwe przemiany energetyczne, pobiera energię z tkanek - niszcząc je. Aby temu zapobiec musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej diecie. Najważniejsze są posiłki przed i po treningu, gdyż w trakcie długotrwałych ćwiczeń, organizm zużywa wiele energii. W tym celu należy jeść gotowane mięso z piersi kurczaka, ryż, kaszę oraz warzywa, które zawierają znaczną ilość witamin i składników mineralnych. Zaraz po treningu warto sięgnąć po węglowodany, a po około 30 minutach, zjeść wysokobiałkowy posiłek.

Warto wiedzieć, że katabolizm zwiększa się nocą, kiedy nie dostarczamy organizmowi żadnych kalorii. Najlepszym wyjściem jest spożycie wolno wchłanianego białka pół godziny przed snem, które skutecznie spowolni proces spalania aminokwasów w naszej tkance mięśniowej.