Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 20 kwietnia 2024 | Osób Online: 2



 
ObjÄ™tość treningu 23 kwietnia 2007
Analizując treningi znanych kulturystów, bez trudu można zauważyć, że mają one różną, a czasami nawet skrajnie różną objętość. Wynika to z faktu, iż każdy z tych kulturystów dostosowuje parametry treningowe (liczba ćwiczeń, liczba serii i liczba powtórzeń) do potrzeb własnego organizmu. Zatem różnorodność organizmów leży u podstaw różnic w objętości treningów.



Bardzo często kulturyści początkujący kopiują plany treningowe uznanych już zawodników, mając przy tym nadzieję na szybkie tego efekty. Niestety, najczęściej kończy się to przetrenowaniem i przemęczeniem całego organizmu. Nie może być przecież inaczej, skoro ktoś kto dopiero rozpoczyna treningi, stara się tak trenować tak, jakby miał za sobą wieloletni staż treningowy.
Kluczem do sukcesu dla kulturystów początkujących jest cierpliwość i rozwaga. Aby w początkowym okresie treningów uzyskiwać dobre wyniki, wystarczy trzymać się właściwych dla tego okresu założeń treningowych. Oznacza to treningi o objętości i intensywności niewielkiej. Na poziomie zaawansowania średniego to już nie wystarcza. Wtedy kierując się uwarunkowaniami genetycznymi (typ budowy, tempo przemiany materii), fizycznymi (przygotowanie organizmu pod kątem wytrzymałościowym, siłowym oraz regeneracyjnym) i finansowymi (jakość diety, możliwość uzupełniania jej odżywkami i suplementami oraz możliwość korzystania z różnych form odnowy biologicznej), dobieramy poszczególne parametry treningowe do potrzeb organizmu. Im wyższy poziom zaawansowania treningowego, tym większe są możliwości naszych mięśni, a zatem i większe są ich potrzeby. Aby potrzebom tym sprostać, należy stopniowo zwiększać intensywność treningów. Nie oznacza to jednak, że możemy robić to dowolnie, bez żadnej kontroli. Jeżeli już zdecydujemy się na jakąś zmianę, to musimy mieć pewność, że właśnie taka, a nie inna zmiana jest nam potrzebna. Należy tutaj kierować się zdrowym rozsądkiem i nic nie robić na zasadzie pośpiechu, czy chwilowego impulsu. Warto przy tym pamiętać, że dodanie choćby jednego ćwiczenia, wtedy, gdy nie jest to uzasadnione, lub też nawet niewielkie zwiększenie ogólnej liczby serii np. z 6 do 8 w treningu określonej grupy mięśniowej, może znacznie spowolnić tempo rozwoju tej grupy. Mało tego, jeśli stosujemy metody wysoko intensywne, takie np. jak: powtórzenia wymuszone, powtórzenia częściowe, czy powtórzenia wykonywane na zasadzie schodkowania, to nawet dodanie jednej serii może przynieść podobne efekty.
Wychwycenie granicy, okreÅ›lanej jako „za dużo”, jest niezwykle trudne nikt Wam nie powie, gdzie ta granica leży – sami musicie to okreÅ›lić. Najlepiej zrobić to na zasadzie metody prób i bÅ‚Ä™dów. Zaczynamy oczywiÅ›cie od takich treningów, co do których mamy przekonanie, że sÄ… treningami wÅ‚aÅ›ciwymi.
Dominować powinny serie z liczba powtórzeń mieszczącą się w przedziale od 8 do 12. Liczba ta gwarantuje właściwe obciążenie zarówno czerwonych, jak i białych włókien mięśniowych, a także lepszą stymulację procesu wydzielania hormonów anabolicznych, co w konsekwencji prowadzi do większego przyrostu masy i siły mięśniowej.
Przechodząc przez kolejne etapy zaawansowania, grupujemy mięśnie w coraz mniejsze zespoły, które poddajemy treningom w oddzielne dni. Zapobiega to nadmiernemu zwiększaniu objętości treningów oraz wydłużaniu czasu ich trwania. Pamiętajmy, że trening powinien trwać maksymalnie 75 minut.

Artykuł specjalnie dla www.megamuscle.pl napisał Marcin Marczak