Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 18 lipca 2019 | Osób Online: 2 
Typ budowy ciała a budowanie masy 19 kwietnia 2014
Zapewne nieraz zastanawiałeś się nad tym, dlaczego jedni szybciej budują swoją masę, a inni wolnej? Czy to znak, że część osób, które wolnej budują swoją muskulaturę, źle ćwiczą lub nie przestrzegają prawidłowej diety? Niekoniecznie! To jak szybko i jak skutecznie budujemy naszą masę, w dużym stopniu zależy od typu budowy naszego ciała.Wyróżnia się trzy główne rodzaje naszych ciał: ektomorfika, endomorfika oraz mezomorfika.

Najtrudniej maja niestety ektomorficy. Potocznie mówi się o nich, że są "drobnej kości". Szkielet jest dość lekki, obwody kości nie są duże, ich sylwetka jest smukła, a przemiana materii niezwykle szybka! Niestety mają oni także tendencję raczej do utraty wagi, niż do jej przyrostu; są ruchliwi, nadmiernie aktywni i nerwowi. Budowanie masy u ektomorfika trwa zdecydowanie najdłużej ze wszystkich typów. Człowiek o takiej budowie ciała, może sobie pozwolić na spożywanie znacznie większej liczby kalorii. Trening jest trudny, gdyż musi być niezwykle intensywny z coraz większym ciężarem, a niestety rezultaty nie przychodzą szybko, dlatego ektomorficy niekiedy bardzo prędko rezygnują z wizyt na siłowni. Jednak, wszystko jest do wypracowania, przy odpowiedniej motywacji.

Absolutna odwrotnością ektomorfika jest endomorfik. Charakteryzuje się postawną budową ciała oraz grubą kością. Jego przemiana materii jest najwolniejsza, dlatego łatwo mu zbudować masę, musi jednak uważać na tkankę tłuszczową. Zaleca się, aby spożywał do 7 małych posiłków dziennie, co zagwarantuje optymalne spalanie kalorii. Trening powinien być intensywny, a przerwy pomiędzy seriami jak najkrótsze.

W idealnej sytuacji jest mezomorfik. Ma on niejako wrodzone predyspozycje do ładnej rzeźby ciała. Jego sylwetka układa się w literę "V", ma on długie nogi, a to co inni muszą wypracować sobie przez lata, on osiąga w znacznie krótszym czasie. Utrzymuje cały czas podobą masę ciała, nie musi specjalnie dbać o nadwyżki kalorii. Jego organizm jest niezwykle podatny i szybko się rozwija, dlatego warto to wykorzystać.