Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 30 czerwca 2022 | Osób Online: 1 
Aerobik 23 kwietnia 2006
Aerobik to system trenigu opartego na intensywnej wymianie tlenowej. Opracowany przez dr Kennetha Coopera, konsultanta programu sprawnościowego amerykańskich kosmonautów. Wszystkie formy ruchu podczas których zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie nazywamy aerobicznymi.Bezpieczne trenowanie

- Typowy program ćwiczeń aerobiku powinien rozpocząć się od 5-10 minutowej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, następnie 20-30 minut ćwiczeń z docelowym rytmem serca, w tym 20 minut ćwiczeń prowadzonych na podłodze polegających na rozciąganiu mięśni, (pracowanie nad rzeźba ciała). Zakończyć powinien się 5-10 minutami rozluźnienia i dalszego rozciągania. Typowo ćwiczenia aerobiku powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu.

- Buty powinny mieć wystarczająco miękkie wkładki, aby absorbowały naciski i obciążenia podczas ćwiczeń ponieważ są one kilkakrotnie wyższe niż podczas chodzenia. Buty powinny zachowywać stabilność na skręcanie nogi na boki.

- Drewniana podłoga z materacami jest najlepszą nawierzchnią do ćwiczenia.

- Należy wypijać dużą ilość wody, aby uniknąć odwodnienia podczas ćwiczeń.

Korzyści
1. Zwiększenie wydolności płuc i serca
2. Poprawa wydolności krążenia
3. Obniżenie poziomu cholesterolu
4. Obniżenie stresu i niepokoju

Najczęstsze urazy
Ponieważ ćwiczenia podczas aerobiku zawierają dużo skrętów, skoków i podskoków trwających dłuższy czas, dbałość o stopy jest bardzo ważna. Jeżeli stopy ustawiają się w nadmiernej pronacji lub supinacji (stawianie stóp na wewnętrznych lub zewnętrznych krawędziach) należy skontaktować się z ortopedą, który może zalecić wkładki ortopedyczne.
Urazy występujące najczęściej w przypadku ćwiczenia areobiku:

- Zapalenie powięzi podeszwy. Objawem jest ból łuku stopy spowodowany częstym obciążaniem podeszwy. Niestabilność stopy z nadmiernym stawianiem stopy na wewnętrznych krawędziach może być powodem zapalenia powięzi.

- Ostroga pięty, związana z zapaleniem powięzi podeszwy, pojawia się po odkładaniu się wapnia na spodniej części kości piętowej. Ostrogi odkładają się przez wiele lat. Zarówno zapaleniu powięzi podeszwy, jak i ostrodze pięty można zapobiec przez właściwą rozgrzewkę z ćwiczeniami rozciągającymi.

- Zapalenie lub złamanie kości trzeszczkowatych (dodatkowe kości w okolicy pierwszej kości śródstopia). Może je spowodować duży nacisk podczas aerobiku (tupanie, marsze w miejscu). Odpowiedni dobór butów może zapobiec zapaleniu kości trzeszczkowatych.

- Zapalenie mięśni piszczelowych i strzałkowych (w okolicy kości goleni). Pojawiające się zapalenie mięśni należy leczyć chłodnymi okładami. Właściwe ćwiczenia rozciągające przed aerobikiem zapobiegają pojawieniu się dolegliwości związanych z zapaleniem mięśni przyczepiających się do goleni. Wzmacnianie siły mięśni również zapobiega dolegliwościom.

- Ścięgno Achillesa i ból łydek. Częste unoszenie się na palce podczas ćwiczeń powoduje ból i napięcie mięśni łydki, które może spowodować zapalenie ścięgna Achillesa. Ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki przeprowadzane delikatnie i stopniowo przed i po zajęciach aerobiku mogą złagodzić ból i sztywność.

- Złamania kości śródstopia. Najprawdopodobniej są to najczęstsze urazy u instruktorów aerobiku. Są one spowodowane niewłaściwym doborem butów, twardą powierzchnią lub nadwerężeniem. Kobiety są bardziej podatne na złamania niż mężczyźni. Jeżeli pojawi się obrzęk i ból podeszwy należy skontaktować się z ortopedą.

www.medicentrum.pl