Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 17 czerwca 2024 | Osób Online: 2 
Guarana 28 wrzenia 2007
Guarana jest to roślina rosnąca w Ameryce Południowej (dorzecze Amazonki). Sprzedawana jest w różnych postaciach – niektóre są bardziej, a niektóre mniej przystępneJednakże fakt pozostaje faktem – jest rozchwytywana dzięki swoim magicznym właściwościom. Nazwa botaniczna tej pnącej rośliny (Paullinia Cupana) pochodzi od jej odkrywcy, niemieckiego botanika Paullini’ego. A kto tak naprawdę pierwszy odkrył zastosowania guarany?? Działo się to tak jak wszędzie… Odpowiedź brzmi: Tubylcy… To właśnie Indianie zamieszkujący tereny Amazonki jako pierwsi wykorzystywali guaranę do celów zdrowotnych. Jako roślina dochodzi nawet do 10 metrów wysokości!

Jakie działanie ma guarana skoro jest tak pożądanym produktem??

- Otóż ma wiele zastosowań… Można stosować ją w dietetyce jako produkt przyspieszający naszą przemianę materii i wspomagający spalanie kalorii.

- Zawiera kofeinę, czyli ma działanie pobudzające… Zalecana jest w przypadku zmęczenia i wyczerpania na odnowę energii i witalności. Zawiera nawet więcej kofeiny niż ziarna kawy.

- Polepsza naszą odporność i wytrzymałość zarówno fizyczną jak i psychiczną. Ogólnie wielu twierdzi, iż polepsza osiągi na siłowni – polepsza wydajność treningu i jego efektywność, a potem wpływa na szybkość regeneracji mięśni po wysiłku.

- Na ogół jest to mieszanka typu: wolna kofeina, tyrozyna i wyciąg z guarany, co działa dużo lepiej niż, np. wypicie kawy. Dlaczego jeszcze jest lepsza niż kawa?? Dlatego, że działa dłużej (do 6 godzin) i wchłania się lepiej.

- Służy naszemu organizmowi jako „odtrutka”, czyli po prostu ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga w ochronie organizmu.

- Jest szeroko ceniona ze względu na swoje zdolności antyoksydacyjne.

- Stosuje się ją jako antyagregat (działanie przybliżone do Aspiryny).

- Również nasza skóra może skorzystać na stosowaniu guarany… Jak?? Otóż działa na zmarszczki i celulit, a włosy nie są dłużej przetłuszczone i są trwalsze – nasza skóra też staje się bardziej elastyczna.

- Można również podawać ją w celu polepszenia termoregulacji naszego ciała.

- Przeciwdziała udarom i miażdżycy tętnic oraz otyłości i zaburzeniom krążenia spowodowanym niedociśnieniem tętniczym.

- Różnego rodzaju depresje i stres skutecznie „uciekają” po zażywaniu preparatów o dużym stężeniu guarany.

W jakich postaciach można nabyć preparaty z guarany??

Sprzedawana jest w: tabletkach, kapsułkach i w proszku. Można nabyć również nasiona tej rośliny. Można ją nabyć również w różnego rodzaju napojach do których jest dodawana w celach komercyjnych i według producentów energetycznych.

Jak wyglądają owoce i nasiona guarany??

Owoc ma postać czerwonej okrywy w której znajdują się czarne nasiona w postaci małej kupki jaką tworzą. Okrywa nie jest całkiem zamknięta lecz po części otwarta i można przez szparę ujrzeć nasiona. Najlepiej przedstawią to poniższe zdjęcia.

Autor: Janusz Ziółkowski