Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 31 maja 2024 | Osób Online: 1 
Kreatyna 12 stycznia 2006
Kreatyna - bezpieczny środek, który śmiało może konkurować ze sterydami anabolicznymi.
Dzięki kreatynie komórka mięśniowa uzyskuję energię do pracy z rozbicia molekuł ATP (kwas adenozynotrifosforanowy) do ADP.Odtwarzane zostają molekuły ATP zapewniające odpowiednią ilość energii wykorzystywanej w pracy włókien mięśniowych podczas intensywnych treningów.


Kreatyna wspomaga procesy anaboliczne, w których występuje dostarczenie budulcowych białek do tkanek mięśniowych powodując wzrost beztłuszczowej masy ciała, siły mięśni oraz wydolności fizycznej organizmu.
Kreatynę można stosować samodzielnie - ale przyjmowanie jej razem z cukrami prostymi powoduje wzrost skuteczności kreatyny dodatkowo nawet o 50%. Takie cukry to glukoza, fruktoza, dekstroza. Niektórzy proponują stosowanie kreatyny z miodem, ponieważ zawiera on dodatkowe, cenne mikroelementy. Cukry powodują "strzał insulinowy", który sprawia że kreatyna szybciej i w większej ilości trafia do mięśni - jednak cukry mogą powodować wzrost tkanki tłuszczowej (brzuch!) podczas cyklu kreatynowego. Chcąc uniknąć tego ryzyka należy przyjmować kreatynę bez cukrów - albo kreatynę z D-Rybozą (suplementem kreatynopodobnym, niestety dosyć drogim).

Kreatynę należy brać dwufazowo, tzn. z fazą nasycenia oraz fazą podtrzymującą.

Faza wstępna (5 do 7 dni):
Masa ciała do 85 kg - 20 g (4 porcje po 5 g)
Masa ciała od 85 do 100 kg - 25 g (5 porcji po 5g)
Masa ciała powyżej 100 kg - 30 g (6 porcji po 5 g)

Faza podtrzymująca (3 do 5 tygodni):
Masa ciała do 85 kg - 4 g raz dziennie
Masa ciała od 85 do 100 kg - 7 g raz dziennie
Masa ciała powyżej 100 kg - 10 g raz dziennie

Inna szkoła mówi, że kreatyna powinna być stosowana bez fazy nasycenia: 5 do 10 g dziennie przez 4-6 tygodni. Wiele osób twierdzi, że metoda to jest równie skuteczna i mniej obciąża nerki podczas cyklu. Mięśnie w końcu powoli nasycą się kreatyną - a na cały, długi cykl może spokojnie starczyć nawet małe 250 gramowe opakowanie keatyny. Jeśli to twój pierwszy cykl kreatynowy to definitywnie powinieneś zacząć od cyklu bez fazy nasycenia, aby wypróbować jej działanie na twoim organizmie.

Dodatkowe informacje i wskazówki:

- jeśli masz uczulenie na białko, problemy z nerkami, nadciśnieniem itp. to
prawdopodobnie nie możesz brać kreatyny. Najlepiej skontaktuj się z
lekarzem - koniecznie sportowym, ponieważ lekarze ogólni zwykle nawet nie
wiedzą co to jest kreatyna.

- żeby kreatyna działała potrzebne są także ciężkie treningi,
wysokokaloryczna, dobra dieta - przydatna może być odżywka typu
massgainer, ewentualnie dobra odżywka białkowa, możesz dorzucić też
glutaminę lub hmb.

- koniecznie pij dużo wody, bierz magnez, wit. B complex i dużo wit. C
podczas cyklu

- pomiędzy cyklami kreatynowymi rób sobie przerwy minimum 2 miesięczne,
kreatyna wtedy lepiej działa

- poczas cyklu musisz powstrzymać się od picia kawy, herbaty, napojów
energetycznych, coli oraz alkoholu, ponieważ kofeina i alkohol znacznie
osłabiają działanie kreatyny (niestety!)

- kreatynę należy przyjmować na pusty żołądek i powstrzymać się od
jedzenia po jej spożyciu przez około 30-40 minut. Kreatynę można spożyć z
wodą czystą, lub wymieszaną z glukozą czy miodem, albo z sokiem
owocowym - w żadnym wypadku z mlekiem.

Alternatywna kuracja kreatynowa

Przyjmowanie kreatyny łącznie z węglowodanami zwiększa u ludzi gromadzenie kreatyny w mięśniach i wzrost ten jest zależny od insuliny. Jednym z najbardziej popularnych drinków jest kreatyna zmieszana z sokiem owocowym i glukozą. Glukozę możesz kupić w każdej aptece i niektórych sklepach spożywczych. Ale mieszanie kreatyny z węglowodanami ma jeden minus - obecność węglowodanów i pewnych kwasów tłuszczowych w organizmie kulturysty może przeciwdziałać uwalnianiu hormonu wzrostu, jakie ma miejsce po wysiłku fizycznym. Jest na to sposób. W celu uniknięcia ujemnego wpływu na uwalnianie hormonu wzrostu, należy połknąć 1-2 gramów kreatyny i 20g glukozy w wodzie na pół godziny przed treningiem. Ćwiczenia pobudzają transport kreatyny do mięśni, co pozwala na szybkie uzupełnienie kreatyny zużywanej podczas treningu. Natomiast w jedną do dwóch godzin po treningu powinno się przyjąć następne 1-2 g kreatyny i 20g glukozy z sokiem owocowym. Teraz organizm wykorzysta węglowodany pochodzące z potreningowego posiłku do przetransportowania kreatyny do mięśni. Podczas dni beztreningowych powinno się połykać 2-3g kreatyny i 30g glukozy z sokiem owocowym raz dziennie. Ostatecznie ma się więcej korzyści ze stosowania cyklicznego kreatyny niż ciągłego. Podobnie do nadmiernego wysycenia, jakie ma miejsce w niepotrzebnej fazie ładowania, zapasy kreatyny w końcu się napełnią. Każda dodatkowa ilość kreatyny zostanie spisana na straty, a w ekstremalnych przypadkach może upośledzić czynność nerek. Należy stosować cykle kreatynowe przez 6 tygodni, potem 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta pozwala na zmniejszenie się zapasów, dzięki czemu można znów wykorzystać przyrost mięśni jednoczesny z podawaniem kreatyny. Kreatyna może być bardzo skutecznym środkiem ergogenicznym, szczególnie przyjmowana w małych dawkach, cyklicznie, bez fazy ładowania. Oszczędzisz trochę kasy i zdziwisz się, jak to teraz lepiej działa.