Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 30 maja 2024 | Osób Online: 1 
Dieta Dukana 18 lutego 2011
Dieta proteinowa – dieta odchudzająca autorstwa Pierre Dukana. Dieta znana jest też pod nazwą protal, będącej połączeniem dwóch francuskich wyrazów proteines (proteiny) i alternatives (naprzemiennie) oraz jako dieta Dukana.Główną zasadą diety jest zwiększenie spożycia białek i jednocześnie ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczy. Brak jest naukowego potwierdzenia skuteczności tej diety. Ponadto jej stosowanie może doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem wątroby i nerek oraz osteoporozy.

Dieta dzieli się na kilka etapów:

- Faza uderzeniowa:
W fazie uderzeniowej dozwolone jest spożywanie tylko i wyłącznie produktów białkowych. Należy też dużo pić - przede wszystkim wody, herbat, dopuszczalne jest także chude mleko. Dozwolone są też wszelkiego rodzaju napoje w wersji light czyli niezawierające cukru. Długość tej fazy to pięć do dziesięciu dni.

Produkty które możemy spożywać to:
- mięso (konina, chuda wołowina, indyk i kurczak (głównie piersi), podroby)
- ryby (sola, dorsz, łosoś, tuńczyk, sardynka, makrela)
- inne (owoce morza, jajka (głównie białka), chudy nabiał (mleko, serek wiejski, twarogi o obniżonej zawartości tłuszczu), chude wędliny, 1,5 litra płynów dziennie)

- Faza równowagi:
W tej fazie do produktów białkowych należy dołączyć warzywa. Polega ona na tym, że w jednym dniu należy zjadać warzywa i proteiny, a co drugi dzień same proteiny (naprzemiennie). Faza równowagi powinna trwać aż do momentu uzyskania odpowiedniej wagi.

- Faza utrwalenia:
Celem tej fazy jest utrzymanie uzyskanej wagi i zapobieżenie efektowi jo-jo. Długość trwania fazy utrwalenia należy obliczyć przyjmując 10 dni na każdy utracony kilogram wagi. W tej fazie do jadłospisu można dołączyć owoce, pełno ziarniste pieczywo i produkty skrobiowe. Dwa razy w tygodniu można jeść dowolny posiłek - nazywany królewską ucztą. Podczas królewskiej uczty jeść można dowolny posiłek, na który ma się ochotę, warunek - bez dokładek. Jeden dzień w tygodniu powinien być dniem wyłącznie białkowym.

- Białkowe czwartki:
Ostatnia faza tej diety powinna trwać już do końca życia. Polega ona na tym, przez cały tydzień jemy to na co mamy ochotę a jedynie przez jeden dzień w tygodniu jemy tylko białka. Dr Pierre Dukan proponuje, aby były to czwartki, stąd nazwa - białkowe czwartki.

źródło: wikipedia