Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 19 marca 2024 | Osób Online: 2



 
Nadwaga 21 marca 2007
Diety cud, magiczne formuÅ‚y, fantastyczne odkrycia rewolucjonizujÄ…ce dotychczasowe myÅ›lenie o utracie wagi, akcje typu „jedz ile chcesz i chudnij” obiecujÄ… dokÅ‚adnie to, o czym marzy każda osoba z nadwagÄ… - szybki efekt. Prawda jest jednak okrutna i nie zamierzam nikogo zwodzić: walka z nadwagÄ… nie jest prosta.



Nie oszukujmy się - to, czy zrzucimy zbędny tłuszcz zależy od naszej determinacji, rozsądku i konsekwencji. Aby jednak móc z pełną świadomością przystąpić do realizacji swojego planu, powinieneś na początek zapoznać się z tym, jak działa mechanizm utraty wagi. Taka wiedza sprawi, że Twoje zmagania z wagą staną się bardziej świadome.

Początki są dość proste - żeby żyć, człowiek potrzebuje energii. Energii dostarcza człowiekowi pokarm. Jeśli zawartość kaloryczna dostarczanego pokarmu przewyższa ilość energii zużywanej, powstająca w ten sposób różnica jest magazynowana przez organizm w postaci tłuszczu. Tyjemy. Mniej dostarczonej energii niż to jest potrzebne oznacza sięganie po rezerwy i chudnięcie. Wydaje się więc, że najprostszym sposobem systematycznej utraty wagi jest dostarczanie organizmowi mniejszej ilości energii (kalorii).

Aby sprawdzić czy mamy nadwagę najprościej jest wyliczyć sobie wskaźnik BMI mianowicie:

Masę należy podzielić przez wzrost do kwadratu

Przykładowo:
osoba ważąca 80 kg i mająca 1,85m wzrostu posiada współczynnik wagi ciała równy 80/1,85 * 1,85 = 23,4

Osoba ważąca "w normie" powinna uzyskać wynik pomiędzy 20 a 25. Oczywiście jest to obliczenie bardzo uproszczone, nie uwzględnia bowiem różnic wynikających z wieku, płci czy aktywności fizycznej. Osoby często odwiedzające siłownię mają większą masę mięśniową (przy okazji - mięśnie są znacznie cięższe niż tkanka tłuszczowa), ale trudno zarzucić im pozorną nadwagę! Oblicz więc swoje aktualne, sprawdź ile brakuje Ci do normy BMI lub tego, co uważasz za swoją wagę idealną.
Utrata jednego kilograma wagi oznacza, że musimy spalić ok. 7000 Kcal. Oczywiście nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia. Przyjmuje się, że zdrowe i bezpieczne dla organizmu tempo utraty wagi to 3500-7000 Kcal (0,5-1 kg) na tydzień. Jeśli chcemy zrzucić pół kilograma tygodniowo to każdego dnia powinniśmy spożywać o 500 Kcal mniej niż potrzebuje tego nasz organizm. W ten sposób po siedmiu dniach nasz organizm będzie miał o 3500 Kcal mniej, niż "zakładał". Będziemy o pół kilograma lżejsi. Licząc kalorie nie zapominajmy o uwzględnieniu napojów. One też zawierają kalorie! Głowy nie musimy sobie zaprzątać w zasadzie tylko dwoma produktami: wodą - nie zawiera kalorii oraz selerem, który w całości składa się z wody i błonnika i który zawiera tyle kalorii, ile spalamy... gryząc go.

A więc jak najprościej i najszybciej spalić 500 Kcal dziennie? Dla osoby zaczynającej aktywność fizyczną nie będzie to zadanie proste. Osoba z niewielką nawet nadwagą spala w ciągu 30 minut dość intensywnego wysiłku maksymalnie 400 Kcal. , możemy łączyć różne formy aktywności (jazdę na rowerze, trucht, intensywny spacer, gry zespołowe) tak, aby suma zużytej w czasie ich uprawiania energii wyniosła 500 Kcal. Po drugie, możemy spróbować podzielić nasze sesje treningowe na dwie części: poranną i popołudniową. Po trzecie, możemy ograniczyć nasze ambicje i nastawić się na spalanie np. 350 Kcal dziennie.

Zachęcamy do tego, by nie ograniczać się do jednej formy aktywności. O ile bieganie pomoże nam najszybciej pozbyć się zbędnego tłuszczu, o tyle - zwłaszcza na początku - organizmowi trudno będzie znieść codzienne, kilkudziesięciominutowe dawki tylko tego sportu. Niech biegi (lub marszobiegi) towarzyszą nam co drugi dzień, zaś pozostałe dni spróbujmy wypełnić jazdą na rowerze, szybkimi spacerami i innymi formami rekreacji. Czasami ważniejsze będzie to, że w ogóle uda nam się wygospodarować 20 minut dla siebie niż to, ile kalorii w tym czasie spalimy. Wysiłek fizyczny ma jeszcze jedną dodatkową zaletę - poprawia tempo przemiany materii. Dlatego właśnie najlepsze wyniki daje kuracja odchudzająca, której zasadniczym elementem jest sport. A już ten uprawiany z rana i sprawiający, że
nasz organizm przez kolejnych kilka godzin pracuje na pozytywnie podwyższonych obrotach - to samo zdrowie!
Jazda na rowerze - ok. 300 Kcal
Trucht (ok. 8 km/h) - ok. 300 Kcal
Bieg (ok. 12 km/h) - ok. 470 Kcal
PÅ‚ywanie - ok. 250 Kcal
Dość szybki spacer - ok. 150 Kcal
Jazda na rolkach - ok. 260 Kcal
Koszykówka - ok. 300 Kcal
Narciarstwo biegowe - ok. 300 Kcal
Narciarstwo zjazdowe - ok. 225 Kcal

Aby sprawę uprościć proponuję zastosować nieskomplikowany przelicznik: swoją wagę (w kg) pomnóż przez 38 (jeśli jesteś mężczyzną) lub przez 36 (jeśli jesteś kobietą). Otrzymany wynik to w przybliżeniu liczba kilokalorii, jaką Twój organizm powinien codziennie otrzymywać. Przykładowo:
Mężczyzna ważący 80 kg potrzebuje dziennie 80 x 38 = 3040 Kcal
Kobieta ważąca 60 kg potrzebuje dziennie 60 x 36 = 2160 Kcal

JAK NAJWIĘCEJ WODY
Jednym z warunków właściwej przemiany materii - a ta jest kluczem do uzyskania pożądanej wagi -jest picie odpowiedniej ilości wody. Za przemianę tłuszczu w energię użytkową odpowiada w organizmie wątroba. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie, gdyż odpowiada ona między innymi za odbiór produktów przemiany materii z nerek, które do właściwego funkcjonowania potrzebują dużo wody. W przypadku jej niedoboru, wątroba "otrzymuje" swoją porcję wody w dalszej kolejności, przez co jej wydajność spada. Efekt to obniżony poziom przemiany materii - w tym przypadku tłuszczu. Nie dostarczając swojemu organizmowi wody sprawiamy więc, że zamiast spalać tłuszcz - zaczynamy go magazynować. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom przemiany materii, powinno się pić ok. 2 litrów wody dziennie.

Artykuł specjalnie dla www.megamuscle.pl napisał Marcin Marczak