Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 19 czerwca 2019 | Osób Online: 2 
Arnold Schwarzenegger 31 grudnia 2005
Osoba: Arnold Schwarzenegger
Data urodzenia: 30.07.1947
Miejsce urodzenia: Thal, AustriaArnold Schwarzenegger zwany Austriackim Dębem, kulturysta wszechczasów, wzięty aktor i biznesman urodził się 30.07.1947 o godz. 4.00 nad ranem w małym miasteczku Thal.
Matka Arnolda miała na imię Aurelia a ojciec, komendant lokalnego posterunku policji, Gustaw. Niewielu wie, że Arnold miał również o rok starszego brata Meincharda. Niestety w wieku 25 lat Meinchard zginął w wypadku samochodowym
Przygoda Arnolda ze sportem rozpoczęła się bardzo wcześnie bo już w dzieciństwie. Arnold próbował swoich sił w grach zespołowych, zwłaszcza w piłce nożnej, a także w boksie, biegach i rzutach oszczepem. Nie spełniały one jednak jego oczekiwań. Z kulturystyką zetknął się po raz pierwszy, gdy rozpoczął trening siłowy dla wzmocnienia nóg do gry w piłkę nożną. Wtedy zdał sobie sprawę, że to jest właśnie to, czego szukał. W swojej książce "Arnold`s Bodybulding for Men", tak oto wspomina:
"Rozpocząłem trening z obciążeniem po to, by lepiej grać w piłkę nożną. Byłem także zapalonym pływakiem i narciarzem. Moje ciało tak dobrze reagowało na trening w siłowni, że wkrótce pokochałem kulturystykę (...) już w wieku 16 lat, gdy trenowałem zaledwie rok, moja sylwetka nabierała konturów, dzięki którym zdobyłem póŹniej mistrzowskie tytuły."
I tak własnie już w wieku 19 lat wziął udział w swoim pierwszym konkursie w wyciskaniu w Hotelu w Gratz. Dopingujący tłum tak pobudził Arnolda, że dŹwignął 75 kg. Podczas, gdy, wcześniej mógł podnieść 68 kg. Arnold czuł się wspaniale. Poczuł, że może zdobyć tytuł Mr.Universe. Zanim to się stało, w 1965 roku zdobył tytuł Junior Mr.Europa a w 1966 Mr.Europe. Tego samego roku 25 września zaatakował tytuł Mr.Universe i...zajął drugie miejsce. Rok póŹniej wygrał amatorskie zawody NABBA Mr.Universe w Londynie, a w 1968 r. zawodowe IFBB Mr.Universe w Miami na Florydzie.
Zaczęły więc spełniać się marzenia Arnolda. Jednym z nich był wyjazd do Ameryki, o który Arnold zaczął się starać będąc jeszcze nastolatkiem. Czytywał wtedy kulturystyczne pisma Joe Weidera i marzył by trenować tam, w Ameryce, i być może dostać się do świata filmu. Wraz ze zwycięstwami Arnolda zaczęła wzrastać jego sława Zaczął pojawiać się na okładkach czasopism. Wszystko to zwróciło uwagę Joe Weidera.
"Wciąż dochodziły mnie słuchy o tym potężnym austriackim mistrzu. Poprosiłem jednego z moich ludzi w Europie by go wybadał. Byłem pewien, że ktoś taki jak Arnold jest wprost stworzony do uprawiania kulturystyki."

I tak, dzięki pomocy Joe, w 1968 roku Schwarzenegger zamieszkał w USA w Kaliforni, gdzie miał stworzone warunki do tego, aby zawodowo zająć się kulturystyką. Jeżeli zresztą chodzi o kulturystykę, można śmiało powiedzieć, że Arnold zdobył chyba wszystko, co było do zdobycia. Dotyczy to również tytułu Mr.Olympia. Niewtajemniczonym należy się wyjaśnienie, że Mr.Olympia to kulturystyczne zawody o największym prestiżu na świecie. Po raz pierwszy Arnold wziął w nich udział w 1969 r. zajmując drugie miejsce za legendarnym Sergio Oliwą. Potem były już same zwycięstwa. Arnold zdobywał tytuł Mr.Olympia 6 razy pod rząd w latach 1970-1975. Po ostatnim zwycięstwie ogłosił zakończenie kulturystycznej kariery, jednak w 1980 roku powrócił, by po raz siódmy zostać Mr.Olympia.
Aktor

Sportowa sława Arnolda otworzyła mu bramę do Holywood, umożliwiając wejście w świat filmu. Jego debiut aktorski to film "Herkules w Nowym Jorku", gdzie zagrał głównego bohatera - Herkulesa. Arnold występował pod pseudonimem Arnold Strong. Ciekawostką jest fakt, że ze względu na akcent Arnolda, jego głos był dubbingowany. Film nie był wysokich lotów artystycznych, jednak jak się miało okazać, był początkiem zdumiewającej kariery aktorskiej Arnolda. W 1977 roku Dąb zagrał w znanym dokumentalnym filmie kulturystycznym "Wyciskanie Żelaza", ukazującym przygotowania Arnolda do zawodów Mr.Olympia w 1975 r. W tym samym roku otrzymał nagrodę Golden Globe za najlepszy debiut aktorski w filmie "Stay Hugry" (Niedosyt).
W ciągu następnych lat Arnold zagrał w kilku filmach, m.in. w serii Conan, aż w 1984 roku wystąpił w "Terminatorze". Film okazał się hitem i uczynił z Arnolda prawdziwą gwiazdę kina akcji. Potem przyszły nastepne filmy jak np: "Predator", "Commando", "Czerwona Gorączka", "Pamięć Absolutna", "Terminator II", "True Lies", "Eraser", "I stanie się koniec", "Batman i Robin" i inne. Nie sposób nie wspomnieć również o komediach "BliŹniaki", "Gliniarz w Przedszkolu", "?wiąteczna Gorączka", "Junior".
Liczba filmów, w których wystąpił Arnold jest zdumiewająca. W ciągu około 20 lat zagrał w ponad 30 produkcjach i ciągle zapowiadają się następne". Arnold, a jakże, spróbował także reżyserskiego fachu. Znacie telewizyjną serię "Opowieści z krypty"?. Wyreżyserował on dla niej epizod "The Switch", a w 1992 roku reżyserował film pt. "Christmas in Connecticut". Zastanawia, jaki będzie następny sukces filmowy Arnolda. Może w końcu zdobędzie Oskara? Z całą pewnością należy mu się, choćby za całokształt aktorstwa.


Biznesman

Arnold to nie tylko kulturysta i aktor. Prowadzi bowiem działalność na wielu innych polach swojej aktywności życiowej. Ilość ról, jakie można mu przypisać jest zdumiewająca: biznesmen, działacz charytatywny, pisarz, komentator sportowy, dziennikarz (pisał artykuły dla różnych czasopism, nie tylko kulturystycznych), wydawca kaset treningowych, organizator zawodów Arnold`s Classic połączonych z targami fitness.. Jego żyłka do interesów ujawniła się tak szybko, jak szybko rosły jego mięśnie. Mając 19 lat rozpoczął pracę na siłowni Putzingera w Monachium, a w wieku 20 lat wykupił ją. W 1969 razem z Franco Columbo (znanym kulturystą i przyjacielem) założyli firmę budowlaną, a na początku lat 90-tych Arnold, Bruce Willis, Demi Moore i Sylwester Stallone otworzyli sieć restauracji pod nazwą Planet Hollywood. Każda restauracja może poszczycić się kolekcją pamiątek z filmów i mnóstwem autografów gwiazd na ścianach. Spożywanie posiłku w restauracji Planet Hollywood ma sprawić, że poczujemy atmosferę prawdziwego Hollywood. Pomysł był dobry, jednak ostatnio interesy Planet Hollywood szły niepewnie i Arnold wycofał się z tego przedsięwzięcia. Od 1992 roku prowadzi jednak własną restaurację w Santa Monica w Kalifornii, którą nazwał Schatzi nad Menem. Arnold jest także prezesem siłowni World Gym Enterpreises.
Z wielkim zapałem Arnold angażuje się również w sportową edukację młodzieży. W czasie prezydentury George`a Busha był przewodniczącym Prezydenckiej Rady do Spraw Wychowania Fizycznego. Odwiedził w tym czasie wiele szkół we wszystkich stanach propagując wśród młodzieży ćwiczenia fizyczne. Pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Gubernatora Kalifornii do Spraw Wychowania Fizycznego i Sportu.
Schwarzenegger uważa, że propagując sport oraz zdrowy tryb życia wśród młodych ludzi można zapobiegać takim zagrożeniom jak narkomania czy tworzenie się gangów. W tym duchu Arnold był współzałożycielem Fundacji Igrzysk Miejskich. Poświęca również swój czas Olimpiadom Specjalnym a zwycięzców zaprasza na obiad. Arnold mówi "Czuję się wspaniale mogąc zrobić coś dla innych zupełnie bezinteresownie"


Mąż

Arnold poślubił Marię Shriver, dziennikarkę, córkę siostry Johna F.Kennedy`ego. Arnold i Maria poznali się w sierpniu 1977 roku na Tenisowym Turnieju Sław im. Roberta F. Kennedy`ego w Nowym Jorku. Maria wspomina Arnolda następująco: "Wydawał mi się naprawdę zabawny i od razu poczułam do niego sympatię...Miał wielkie plany, wyobrażał sobie dokąd zajdzie i całkowicie wierzyłam jego wizjom".
Siedem lat póŹniej 10 sierpnia 1985 roku Arnold i Maria ogłosili swoje zaręczyny a 26 kwietnia 1986 r. wzięli ślub w Hyannis, Masachusets. Zarówno dla Arnolda jak i Marii najważniejszą część życia stanowią dzieci. Mają ich czwórkę: Christinę, Patricka, Katherinę i Christophera. Oboje starają się im poświęcić jak najwięcej czasu. Dużą wagę przykładają do tego, aby nauczyć swoje dzieci szacunku do innych ludzi.


Zawody
1962 - luty: Zawody w wyciskaniu [szóste miejsce]
1963 - Pierwsze kulturystyczne zawody Arnolda w Steirer Hof Hotel w Graz [drugie miejsce]
1964 - luty: Miejskie i krajowe zawody w wyciskaniu. Kategoria juniorów. [pierwsze miejsce]
1965 - 30 paŹdziernika: Zawody Junior Mr Europe w Stuttgarcie [pierwsze miejsce]
1966 - Konkurs na Najlepiej Zbudowanego Mężczyznę Europy [pierwsze miejsce
1967 - 23 wrzesień: amatorskie zawody NABBA Mr Universe w Londynie [pierwsze miejsce]
1968 - 21 wrzesień: zawodowe NABBA Mr Universe w Londynie [pierwsze miejsce]
1968 - 28 wrzesień: zawody IFBB Mr Universe w Miami. Kategoria wysokich zawodników. [pierwsze miejsce]
1968 - IFBB Mr International w Tijuana w Meksyku [pierwsze miejsce]
1969 - 13 wrzesień: zawody IFBB Mr Universe w Nowym Jorku [pierwsze miejsce]
1969 - 13 wrzesień: zawody Mr Olympia [drugie miejsce]
1969 - 20 wrzesień: zawodowe NABBA Mr Universe w Londynie [pierwsze miejsce]
1969 - 28 wrzesień: zawody Mr Europe w Niemczech w Essen [pierwsze miejsce]
1970 - 18 wrzesień: zawodowe NABBA Mr Universe w Londynie [pierwsze miejsce]
1970 - 20 wrzesień: AAU Pro Mr World w Columbus w Ohio [pierwsze miejsce]
1970 - 3 paŹdziernik: IFBB Mr Olympia w Paryżu [pierwsze miejsce]
1971 - zawody IFBB Mr Olympia w Paryżu [pierwsze miejsce]
1972 - 24 wrzesień: IFBB Mr Olympia w Essen [pierwsze miejsce]
1973 - 8 wrzesień: IFBB Mr Olympia, Nowy Jork [pierwsze miejsce]
1974 - 12 paŹdziernik: IFBB Mr Olympia w Nowym Jorku [pierwsze miejsce]
1975 - 8 listopad: IFBB Mr Olympia w Preorii, RPA [pierwsze miejsce]
1980 - 4 paŹdziernik: IFBB Mr Olympia w Sydney [pierwsze miejsce]
Wskazówki treningowe Arnolda.

Jeżeli jesteś początkującym wybierz jedno ćwiczenie na daną partię ciała, ale angażujące również jak największą ilość innych mięśni. Trenuj trzy razy w tygodniu, wszystkie części ciała za każdym razem. Nie śpiesz się, poświęć na trening tyle czasu, ile Ci potrzeba. Odpocznij między seriami.
Uwierz, że możesz uzyskać masywną sylwetkę. Podczas treningu wyobrażaj sobie, jak Twoje mięśnie rosną i pęcznieją do niesamowitych rozmiarów.
Skoncentruj się na podstawowych ćwiczeniach i technikach. Używaj raczej sztang i sztangielek, niż maszyn. Wybierz ćwiczenia, angażujące niemal całe ciało, jak martwy ciąg czy przysiady.
Eksperymentuj i zaskakuj swoje mięśnie. Wypróbuj różne ćwiczenia, aby zbudować doskonałą sylwetkę.
Napinaj mięśnie po każdym treningu, aby zwiększyć ich gęśtość i rzeŹbę.
Aby zapobiec urazom, zawsze pamiętaj o rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni przed rozpoczęciem właściwego treningu.

Jeśli chcesz być potężnym, przygotuj się na ostry trening, stosuj duże ciężary i niewiele powtórzeń. Najpierw skup się na wzroście by nabrać masy, a dopiero potem na szczegółach.

Najczęściej stosowane przez Arnolda ćwiczenia

Klatka piersiowa
- Wyciskanie sztangi na ławce prostej
- Wyciskanie sztangi na ławce skośnej
- Wyciskanie sztangielek na ławce
- Rozpiętki
- Uginanie ramion na poręczach z szerokim uchwytem
Ramiona i mięsień czworoboczny
- Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej
- Uginanie przedramion ze sztangielkami z wyciskaniem z suplinacją stojąc
- Krzyżowanie linek wyciągu
- Unoszenie sztangi wzdłuż tułowia
- Unoszenie sztangielek bokiem i przodem
- Unoszenie sztangielek bokiem w opadzie
Bicepsy i przedramiona
- Uginanie przedramion ze sztangą
- Uginanie przedramion ze sztangielkami
- Uginanie przedramion ze sztangielkami na skośnej ławce
- Uginanie ramion na ławce Scotta
- Przemienne uginanie ramion ze sztangielkami z suplinacją stojąc
- Uginanie ramion ze sztangą nachwytem
Tricepsy
- ?ciąganie linki wyciągu
- Francuskie wyciskanie
- Wyprosty ramienia ze sztangielką
- Uginanie ramion z obciążeniem na poręczach
Brzuch
- Unoszenie nóg leżąc
- Skrętoskłony
- "Nożyce"
Grzbiet
- ?ciąganie drążka wyciągu przy szerokim uchwycie
- ?ciągnie drążka wyciągu przy wąskim uchwycie
- Podciąganie na drążku
- Martwy ciąg
- podnoszenie sztangi w opadzie (wiosłowanie)
Nogi
- Przysiady ze sztangą na plecach
- Przysiady na maszynie ze sztangą z przodu
- Wyprosty nóg na maszynie
- Uginanie nóg na maszynie leżąc
- Wykroki
- Wspinanie na palcach w pozycji podpartej
- wspięcia na palcach stojąc