Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 26 kwietnia 2024 | Osób Online: 1



 
Bieganie - zasady i porady 21 pa¼dziernika 2008
PoÅ›więćcie proszÄ™ teraz swojÄ… uwagÄ™ ćwiczeniom aerobowym, a konkretniej treningowi biegowemu… Ma on wiele zastosowaÅ„. Gdy chcemy schudnąć lub robiÄ…c masÄ™ nie zatÅ‚uszczać siÄ™ – wybieramy bieganie.



Dużo osób decyduje siÄ™ na tÄ™ formÄ™ aktywnoÅ›ci lecz kiedyÅ› byÅ‚o tych osób znacznie wiÄ™cej i to wÅ‚aÅ›nie bieganie byÅ‚o najpopularniejszÄ… formÄ… aktywnoÅ›ci. Z czasem przyszÅ‚y mechaniczne bieżnie i steppery… No cóż technika idzie do przodu lecz bieganie nadal ma swoich zwolenników. Posiada zarówno zÅ‚e jak i dobre cechy – jak wszystko na tym Å›wiecie. Ma bardzo dobry wpÅ‚yw na nasze zdrowie.

Należy wspomnieć, iż osoby z nadciÅ›nieniem mogÄ… Å›miaÅ‚o decydować siÄ™ na bieganie… Duża intensywność biegu powoduje wzrost ciÅ›nienia krwi jednak spokojne ćwiczenia pozwalajÄ… je obniżyć – zgodnie z badaniami. Należy wiÄ™c zastosować piramidkÄ™… Zaczynamy od jakiegoÅ› okreÅ›lonego tempa (niezbyt intensywne; musi być umiarkowane), a nastÄ™pnie z czasem schodzimy w dół z tempem.

Cholesterol to również nie problem, gdyż zaradzić temu może zwiÄ™kszenie dystansu, intensywnoÅ›ci i tempa biegu… Pozbywamy siÄ™ wtedy zÅ‚ego cholesterolu (LDL), a nawet w pewnym stopniu przyczyniamy siÄ™ do podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu (HDL).

Trening biegowy może również skutecznie wyeliminować objawy stresu z naszego życia… Grunt to dobre nastawienie i kontrola umysÅ‚u – trzeba wmówić sobie, że wraz z potem jaki z nas ulatuje, uchodzÄ… z nas wszystkie problemy, a przy okazji dziaÅ‚amy na korzyść naszego zdrowia. Nie należy myÅ›leć o problemach, a jedynie o celu i jego osiÄ…gniÄ™ciu.

Decydujemy siÄ™ na biegania również w okresie, gdy chcemy schudnąć lub nie dopuÅ›cić do przybrania tÅ‚uszczu… Samo bieganie zatem nie wystarczy – potrzebna jest dieta. Należy pamiÄ™tać o poprawnym ubiorze… Gdy chcemy zrzucać logiczne jest, że musimy siÄ™ dobrze wypocić, a wiÄ™c rozsÄ…dnym byÅ‚oby również ubrać siÄ™ w dÅ‚ugie, ciepÅ‚e ubranie. Dobre obuwie zminimalizuje ryzyko kontuzji. Należy pamiÄ™tać, że osoby ćwiczÄ…ce na siÅ‚owni, a przy okazji pracujÄ…ce nad swojÄ… muskulaturÄ…, nie powinny biegać zbyt czÄ™sto – wszystko powinno być umiarkowane, gdyż może to spowodować „zrzucanie” mięśni zamiast tÅ‚uszczyku… Biegać najlepiej jest z samego rana, na czczo (przed Å›niadankiem), gdy organizm jest dużo bardziej wydolny i spala szybciej i wiÄ™cej kalorii, co pomaga szybciej osiÄ…gnąć zadowalajÄ…ce efekty.

Jak to bywa w życiu sÄ… również zÅ‚e strony treningu biegowego… Otóż obciąża on dość intensywnie nasze stawy, co podwyższa ryzyko wystÄ…pienia kontuzji lub innych schorzeÅ„ lecz stosujÄ…c odpowiedniÄ… technikÄ™ i zalecenia można zminimalizować to zjawisko. Ponadto biegajÄ…c nasze pÅ‚uca stajÄ… siÄ™ sprawniejsze, a serce dużo bardziej wydolne. Nasze naczynka krwionoÅ›ne stajÄ… siÄ™ dużo bardziej elastyczne niż u zwykÅ‚ego „zjadacza chleba”…

Podczas biegania najbardziej angażujemy następujące mięśnie:

● Brzuchate Å‚ydek
● DwugÅ‚owe ud
● CzworogÅ‚owe ud
● PoÅ›ladkowe wielkie
● Prostowniki grzbietu (części dolne)

ChcÄ…c biegać należy przestrzegać kilku prostych aczkolwiek elementarnych i szalenie ważnych zasad… Oto one:

● Chyba najważniejsza jest technika. Wiele osób uważa, że powinno biegać siÄ™ caÅ‚y czas na palcach, zaÅ› inni uważajÄ…, że najlepszym wyjÅ›ciem jest lÄ…dowanie na piÄ™cie… Mi biega siÄ™ bardzo dobrze na palcach, a przy okazji dużo bardziej wzmacnia siÄ™ mięśnie Å‚ydek. Okres lÄ…dowania powinien być możliwie jak najkrótszy.

● Bardzo ważna jest regeneracja – jeÅ›li nasze mięśnie siÄ™ odpowiednio nie zregenerowaÅ‚y to nie ma sensu biegać w danym dniu (no chyba tylko po to by nabawić siÄ™ kontuzji).

● IstotnÄ… rolÄ™ odgrywa tutaj także praca rÄ…k… Nie może być tak, że rÄ™ce sÄ… sztywne i odstajÄ… od ciaÅ‚a… RÄ™ce powinny być możliwie swobodnie zgiÄ™te – coÅ› na wzór strzaÅ‚ki i tak też powinny siÄ™ poruszać – na pÅ‚aszczyźnie strzaÅ‚kowej. Powinny być blisko ciaÅ‚a i poruszać siÄ™ rytmicznie i odpowiednio do tempa biegu.

● Szalenie ważnÄ… sprawÄ… jest oddech… To wÅ‚aÅ›nie odpowiednie oddychanie pozwala nam przebiec wiÄ™kszy dystans i pomóc w mniejszym mÄ™czeniu siÄ™. Oddech powinien być miarowy, rytmiczny i dopasowany do tempa oraz intensywnoÅ›ci treningu biegowego.

● Należy pamiÄ™tać, że bieganie bardzo dobrze rozgrzewa nasze mięśnie, co stwarza odpowiednie Å›rodowisko dla tak zwanego stretchingu, czyli treningu rozciÄ…gajÄ…cego. Najlepiej jest rozciÄ…gać siÄ™ po treningu biegowym.

● W szczególnoÅ›ci nie wolno nam zapominać o rozgrzewce poprzedzajÄ…cej bieganie! Bez niej nic nie może siÄ™ odbyć… Jest to wstÄ™pne krótkotrwaÅ‚e zmÄ™czenie, a raczej przygotowanie naszego organizmu do wiÄ™kszego wysiÅ‚ku. Rozgrzewka powinna być nie za dÅ‚uga i nie za krótka (okoÅ‚o 5 – 10 minut).

● Wszystkie partie naszego ciaÅ‚a powinny siÄ™ poruszać w zgodzie i harmonii ze sobÄ… – ciÄ…gle do przodu… Mamy jeden cel i wszystko musi być „jak w zegarku”.

● Nie rzucamy siÄ™ z bieganiem od razu na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™, gdyż musimy siÄ™ do tego przyzwyczaić… Należy stopniowo zwiÄ™kszać czas biegu, tempo, dystans oraz intensywność. Takie bieganie od razu z przegiÄ™ciem może doprowadzić nie tylko do szybkiego zmÄ™czenia oraz nic nam nie da, ale może również spowodować kontuzje.

Autor: Janusz Ziółkowski (atleci.pl)