Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 26 kwietnia 2024 | Osób Online: 2



 
BrokuÅ‚y 16 pa¼dziernika 2007
Bardzo często sportowcom w dietach poleca się brokuły do posiłków... Ogólnie warzywa są bardzo ważne, ale chyba szpinak i brokuły to dwa najbardziej popularne warzywa, a w szczególności w dietach kulturystów.



Brokuły są "krewnymi" kalafiora. Jest rośliną oczywiście bardzo bogatą w witaminy, sole mineralne i różnego rodzaju bioelementy. Zaliczamy je do roślin jednorocznych z typu krzyżowych. Nie tylko patrzy się tutaj na zawartość składników odżywczych, ale również na ich zastosowanie związane z profilaktyką różnych chorób, a ponadto cenić należy ich duże walory smakowe.

Brokuły są bardzo dobrym źródłem witamin jak już pisałem... Są bardzo dobrym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B (przede wszystkim B1 i B2), a ponadto witaminy PP. Bogate są również w bardzo ważne dla naszego organizmu bioelementy takie jak na przykład magnez, żelazo, sód, potas, wapń, fosfor czy chlor (o przydatności witamin i bioelementów można poczytać w innym temacie tego działu). Brokuły zawierają też stosunkowo duże ilości karotenoidów... Ponadto można je spożywać nawet ze względu na bogactwo pożytecznych dla organizmu kwasów takich jak na przykład kwas foliowy... Zalecane są w szczególności kobietom w ciąży ze względu na zawartość tego kwasu. Dlaczego?? Otóż zapobiega on wadom cewy nerwowej płodu. Ponadto brokuły zawierają pewne ilości kwasu nikotynowego i kwasu pantotenowego.

Brokuły można spotkać przez długi okres czasu w sklepach chociaż są zdecydowanie mniej popularne niż kalafior itp. Posiadają one dużą odporność na zimno i ogólnie przymrozki przez co nasz klimat nie jest im straszny, a przecież pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego. Popularność przyniosła im reklama w USA i oczywiście polecanie tego warzywa przez różnego rodzaju instytuty w Stanach Zjednoczonych.

Brokuły mają również zastosowanie profilaktyczne w różnych chorobach. Do tych o których się mówi zaliczamy raka prostaty... Najważniejsze jest to iż chodzi tu w szczególności o agresywną odmianę tegoż raka. Stwierdzenie to jest zgodne ze wspólnymi badaniami odpowiednich instytutów z USA i Kanady. Oczywiście nie można polegać jedynie na jednym warzywie... Aby zmniejszać w jak największym stopniu ryzyko na takie choroby należy przestrzegać i stosować się do postanowień zbilansowanej diety.

Najlepiej jest wybierać brokuły, które są mocno zielone (jak najbardziej zielone). W miarę możliwości unikać tych z żółtawymi czy brązowymi przebarwieniami... Nie dlatego, że szkodzą czy są niezdrowe, ale dlatego że mają po prostu obniżoną wartość odżywczą w stosunku do mocno zielonych brokułów. Można spotkać się także z zabarwieniem podchodzącym pod fiolet - nie należy się bać, gdyż jest to prawdopodobnie brokuł włoski.

Autor: Janusz Ziółkowski