Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 26 kwietnia 2024 | Osób Online: 1



 
HIIT 27 pa¼dziernika 2008
Ok zacznijmy więc od podstawowych rzeczy czyli po prostu czym jest trening typu HIIT i co ma spowodować robienie go...



Trening HIIT jest to bardzo intensywny trening opierający się na krótkich momentach bardzo dużego wysiłku... Trening ten polega na interwałach i jest bardzo przydatny w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż zgodnie z badaniami około 20 minut tego treningu daje takie same rezultaty co około 60 minut klasycznych aerobów. Czyli 3 razy szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i polepszenie wydolności i kondycji zarazem w większym stopniu niż to miało miejsce przy zwykłym truchcie... Trening ten z racji swojej intensywności wprawia nasz organizm w dużo głębszy stan pod względem procesów metabolicznych, co daje nam piorunujący efekt zrzucania niechcianego fattu. Co do wydolności to również jest prawda... Nasz organizm przyzwyczaja się na pewien okres czasu do poszczególnych ćwiczeń tak jak i nasze mięśnie... Tak samo jest z treningami aerobowymi. Dlatego intensywność i czas treningu jest zwiększany, aby dać organizmowi nowy bodziec. Można się po nim spodziewać wzrostu wydolności naszego organizmu pod względem przemian tlenowych.

Jeden interwał, porównując do ćwiczeń na siłowni, to jedna seria... Chodzi o umiejętne dopasowanie sobie owych interwałów, bo jak wiadomo każdy jest inny. Podstawą sukcesu treningu HIIT jest wykorzystanie słabości naszego organizmu do własnych celów, czyli wykorzystanie tego, że jesteśmy zmęczeni. Robiąc go przeplatamy pewne ćwiczenia ze sobą, aby na przykład w pierwszej fazie się zmęczyć, a w drugiej fazie ciut zwolnić obroty, ale nie do końca by organizm czuł, że nadal coś robi. Na przykład bieg sprintem na pełnych obrotach, potem trucht, a potem znowu sprint.

Interwały należy zaczynać od małej ilości, aby przyzwyczaić nasz organizm do takiej formy ćwiczeń i do tego typu wysiłku. Trening ten zalecany jest zarówno profesjonalistom jak i osobom o średnim zaawansowaniu, które marzą o zrzuceniu niepotrzebnego tłuszczyku... Lecz amatorzy powinni zacząć od przeciętnego treningu aerobowego, gdyż nie są gotowi na tego typu wysiłek... Przez zwyczajny trening poprawią swoją wydolność i kondycję, a następnie mogą się przerzucić na HIIT. Jeśli robimy bardzo dużo interwałów, to powinniśmy w dużym stopniu zadbać o naszą dietę i ewentualnie o suplementację (w tym o dobrą regenerację organizmu).

Trening ten przewidziany jest na około 25 minut. Plusem tego treningu jest to iż jest on bardzo intensywny i wykonuje się go w bardzo krótkim czasie, co daje bardzo dobre efekty, gdyż badania wykazały, iż tak intensywny trening jest dużo bardziej dla nas korzystny niż długie treningi o niskiej intensywności takie jak na przykład truchtanie po parku...

Jeśli czujecie ogień i macie ochotę wyrzygać siebie na tym treningu... To znaczy, że dobrze jest wykonany! Należy zadbać o wszystkie szczegóły tak jak w przypadku biegania, gdyż HIIT w większym stopniu niż owe bieganie naraża nas na różnego rodzaju kontuzje.

Jakie ćwiczenia mogą zaliczać się do treningu HIIT?? Otóż jest wiele takich ćwiczeń lecz najpopularniejszymi są chyba:
- bieganie
- rowerek stacjonarny
- rower zwyczajny

Trening HIIT powinien być raczej wykonywany w dni nietreningowe (tzn. te wolne od siłowni). A co najważniejsze? Dieta! Tłuszczyk sam się nie spali, a nawet jeśli ćwiczymy to co to za filozofia, że poćwiczymy, coś spalimy, a wracając zjemy coś niezdrowego... Przed treningiem interwałowym (około godziny) jakieś białko byłoby ok. Należy pamiętać o rozgrzewce!

Przykładowy trening HIIT dla osoby rozpoczynającej go i niezbyt wytrenowanej pod tym względem:

1. około 5min rozgrzewki
2. 15 sekund sprintu
3. 40-45 sekund truchtu
Jeden interwał to punkt 2 i 3 (rozgrzewka tylko i wyłącznie przed samym treningiem - to chyba się rozumie samo przez się) - na początek, aby sie wbić w rytm można zacząć od 2, może 3 interwałów. Stopniowo w miarę przypływu czasu i sił należy zwiększać ilość owych interwałów, a następnie czas sprintu i truchtu. Trening nie powinien zgodnie z zaleceniami przekraczać około 25 minut. Później można stopniowo wyrównać i czas sprintu i truchtu, aby dał na przykład stosunek 30 do 30.

Autor: ziolo552 (atleci.pl)