Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 08 maja 2024 | Osób Online: 2



 
Hormony 22 marca 2006
Hormon (gr. - hormaein - posłaniec) - jest to u kręgowców związek chemiczny, który jest wydzielany przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego.



Funkcją hormonu jest regulacja czynności i modyfikacja cech strukturalnych tkanek leżących w pobliżu miejsca jego wydzielania lub oddalonych, do których dociera drogą krwi. Istnieją także takie hormony, które wywierają wpływ na funkcjonowanie wszystkich tkanek organizmu.

Hormony sÄ… wydzielane przez rodzaj gruczołów do krwi lub limfy organizmów. Z tego wzglÄ™du bywajÄ… też okreÅ›lane mianem gruczołów dokrewnych, a ukÅ‚ad hormonalny – ukÅ‚adem dokrewnym.

Ogólnie działanie hormonów polega na aktywacji lub deaktywacji pewnych mechanizmów komórkowych w tkankach docelowych (narządach docelowych). Na przykład insulina tak wpływa na komórki, że aktywuje mechanizmy pobierania glukozy, co powoduje spadek stężenia glukozy we krwi. Aktywacja lub deaktywacja odbywa się przez łączenie się ze specyficznymi błonowymi lub wewnątrzkomórkowymi receptorami.

Wiele hormonów ma dziaÅ‚anie wzajemnie antagonistyczne – np. insulina i glukagon. Insulina powoduje spadek stężenia glukozy we krwi, a glukagon wzrost jej stężenia.

WÅ›ród hormonów można wyróżnić grupÄ™, której zadaniem jest regulacja czynnoÅ›ci innych hormonów. Na przykÅ‚ad hormon tyreotropowy (TSH) wydzielany przez przedni pÅ‚at przysadki mózgowej wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie wydzielania hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4), a także trójjodotyroniny (T3). Poza tym TSH wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie ukrwienia gruczoÅ‚u tarczowego, a także takÄ… przebudowÄ™ strukturalnÄ… pÄ™cherzyków tarczycowych, która pozwala sprostać wymogom zwiÄ™kszonej czynnoÅ›ci hormonalnej. TÄ… grupÄ™ nadrzÄ™dnych "nadzorców" nad innymi gruczoÅ‚ami dokrewnymi nazywamy hormonami tropowymi.

Nad hormonami tropowymi kontrolÄ™ sprawuje wyższe piÄ™tro nadzoru. Znajduje siÄ™ ono w części mózgu nazywanej podwzgórzem. Podwzgórze produkuje hormony uwalniajÄ…ce i hamujÄ…ce, które wpÅ‚ywajÄ… na wzrost lub spadek wydzielania hormonów tropowych produkowanych przez przysadkÄ™. I tak, istnieje tyreoliberyna powodujÄ…ca uwalnianie (zwiÄ™kszenie wydzielania) hormonu tropowego – TSH (hormon tyreotropowy), a także somatostatyna, która zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu przez komórki przysadki mózgowej.

Ogólnym mechanizmem dziaÅ‚ajÄ…cym w obrÄ™bie ukÅ‚adu hormonalnego jest ujemne sprzężenie zwrotne. Produkt wydzielany przez dany gruczoÅ‚ dokrewny np. tarczycÄ™ – czyli tyroksyna (a także bezpoÅ›rednio trójjodotyronina), wpÅ‚ywa hamujÄ…co (czyli ujemnie) na gruczoÅ‚ dokrewny nadzorczy czyli przysadkÄ™ mózgowÄ…. Powoduje to spadek wydzielania TSH przez przysadkÄ™ i z kolei hormonów tarczycy. Spadek nie może przekroczyć pewnej okreÅ›lonej granicy, gdyż wówczas ujemny (hamujÄ…cy) wpÅ‚yw maleje, co pozwala na ponowne produkowanie wiÄ™kszych iloÅ›ci TSH. Jest to element homeostazy i system ten dziaÅ‚ajÄ…c we wzajemnym sprzężeniu, utrzymuje równowagÄ™ hormonalnÄ… organizmu.

Od czasu odkrycia pierwszych hormonów, pojÄ™cie to dość znacznie siÄ™ rozmyÅ‚o. Nie ma już tak Å›ciÅ›le ustalonych substancji hormonalnych, odkryto substancje dziaÅ‚ajÄ…ce parakrynnie i autokrynnie, to znaczy na okoliczne tkanki lub na tkanki w miejscu wytwarzania. Hormony należą do różnych klas zwiÄ…zków chemicznych i nie muszÄ… już być wytwarzane przez gruczoÅ‚, wystarczy tkanka lub grupa wyspecjalizowanych komórek. ZatarÅ‚ siÄ™ też podziaÅ‚ na witaminy i hormony – aktywnÄ… postać witaminy D3 (1,25-dihydroksycholekalcyferol), można uznać za hormon, a jej produkcja przebiega kolejno w skórze, wÄ…trobie i nerkach.

www.megamuscle.pl - Kulturystyka sport ludzi aktywnych !!!