Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 19 kwietnia 2024 | Osób Online: 1



 
Kofeina 26 stycznia 2006
Kofeina jest zaliczana do stymulantów, ponieważ usuwa zmęczenie i polepsza koncentrację. Stymuluje także układ krążenia i układ oddechowy. Te efekty są ogólnie uważane za korzystne.



Z drugiej strony niektórzy specjaliÅ›ci oraz znajÄ…cy siÄ™ na rzeczy laicy twierdzÄ…, że przedawkowanie jest ryzykowne, ponieważ powoduje zwiÄ™kszonÄ… utratÄ™ pÅ‚ynów i tym samym ryzyko dehydratacji (odwodnienia), nie można również wykluczyć wypÅ‚ukiwania wapnia z koÅ›ci. Dlatego też możecie spotkać siÄ™ z zaleceniem, aby pijÄ…cy kawÄ™ pili przy tym mleko lub regularnie jedli jogurt - jako „zabezpieczajÄ…ce" ŹródÅ‚a wapnia. Niestety kofeina wiąże siÄ™ z proteinami mleka i jest po efekcie!
Kofeina rozpuszcza siÄ™ w wodzie, dlatego jest Å‚atwo usuwana wraz z moczem w ciÄ…gu kilku godzin. Wrażliwość na kofeinÄ™ jest jednak sprawÄ… indywidualnÄ…, przy czym nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że organizm z czasem siÄ™ do niej przyzwyczaja. PóŹniej dochodzi do powstania uzależnienia, które okreÅ›la siÄ™ mianem „kofeinizmu". Minimalna, dziaÅ‚ajÄ…ca dawka dla tych, którzy nie sÄ… od kofeiny uzależnieni, wynosi jedynie 20 mg! Inna sprawa, że w dzisiejszych czasach do kofeiny przyzwyczajeni sÄ… już wszyscy, wÅ‚Ä…cznie z maÅ‚ymi dziećmi! Jest ona skÅ‚adnikiem codziennych posiÅ‚ków, i to nie tylko pod postaciÄ… kawy, ale również kofeinowych lemoniad, herbaty, czekolady i kakao. Z caÅ‚kiem prozaicznego powodu, a wiÄ™c dlatego, że na rynku można znaleŹć suplementy diety, zawierajÄ…ce ogromne iloÅ›ci kofeiny, muszÄ™ stwierdzić, iż wedÅ‚ug opinii kolegów za rzeczywistÄ…, bardzo silnÄ… dawkÄ™ można uważać ok. 400 mg tej substancji. Na podstawie poniżej tabelki, okreÅ›lajÄ…cej zawartość kofeiny w różnych napojach, możecie Å‚atwo zaobserwować, że wartość ta odpowiada 4 filiżankom mocnej kawy. PobudzajÄ…cy efekt tak dużej dawki w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków utrzymuje siÄ™ 4-12 godzin. Jest to jednak tylko teoria, bowiem każdy reaguje inaczej, jest to też dodatkowo uzależnione od sytuacji. Istotny jest także sposób spożycia tak dużej dawki. Jeżeli w równych, niewielkich odstÄ™pach czasu wypijecie kilka filiżanek kawy, wraz z każdÄ… nastÄ™pnÄ… kawÄ… efekt siÄ™ już nie zwiÄ™ksza. Jest nawet odwrotnie, w wyniku dziaÅ‚ania dużych iloÅ›ci kofeiny dochodzi chyba tylko do zwiÄ™kszonego parcia na pÄ™cherz moczowy. Efekt stymulujÄ…cy ciÄ…gle siÄ™ skraca i szybko jest zastÄ™powany coraz gÅ‚Ä™bszym oszoÅ‚omieniem. Nie dziaÅ‚a to usypiajÄ…co, ale zmÄ™czenie jest tak duże, że czujecie siÄ™ jak na „rauszu" - nie Å›picie, ale równoczeÅ›nie też nie rejestrujecie, co dzieje siÄ™ dookoÅ‚a. Jest to wyjÄ…tkowo niebezpieczne przede wszystkim u osób, które za pomocÄ… kilku filiżanek kawy starajÄ… siÄ™ pokonać zmÄ™czenie, na przykÅ‚ad u kierowców, czy pilotów. Istnieje zatem jakaÅ› „rozumna" dzienna dawka? Niektórzy specjaliÅ›ci odpowiadajÄ… twierdzÄ…co i mówiÄ… o maksymalnie 300 mg dziennie. Powiedzmy, że sÄ… to 3 filiżanki mocnej kawy. BiorÄ…c pod uwagÄ™ dość wysokie prawdopodobieÅ„stwo, że statystyczne spożycie kawy utrzymuje siÄ™ obecnie na poziomie okoÅ‚o 200 mg kofeiny dziennie, nie musielibyÅ›my siÄ™ w tym miejscu niczym przejmować.

Co nowego na temat zależności między piciem kawy i przyjmowaniem syntetycznej kofeiny a zdrowiem?
Kofeina nie jest już straszakiem, okazaÅ‚o siÄ™ bowiem, że jej czÄ™stsze przyjmowanie nie powoduje podwyższania poziomu cholesterolu LDL. Odwrotnie, kofeina dziaÅ‚a wzmacniajÄ…co na mózg, uważa siÄ™, że jest przydatna w profilaktyce choroby Alzheimera! PodejrzewaÅ‚o siÄ™, że kofeina może pogarszać tolerancjÄ™ na wysokÄ… temperaturÄ™ otoczenia. Badania tego definitywnie nie potwierdziÅ‚y, prawdopodobnie dlatego, iż użyta dawka byÅ‚a za niska. JeÅ›li jednak przyjÄ™libyÅ›cie kilkaset miligramów, z pewnoÅ›ciÄ… byÅ›cie to odczuli, zostaÅ‚o to przetestowane na sportowcach. Mamy wtedy do czynienia z wysokim ryzykiem krytycznego odwodnienia, szczególnie wtedy, gdy już do niego doszÅ‚o. Picie kilku filiżanek kawy dziennie nie stanowi ryzyka dla osób cierpiÄ…cych z powodu podwyższonego ciÅ›nienia krwi lub majÄ…cych do tego predyspozycje. Kofeina nie powoduje również poważniejszych problemów w obrÄ™bie ukÅ‚adu trawiennego. Ewentualne podrażnienie bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka oraz przewodu woreczka żółciowego wywoÅ‚ywane jest przez produkty uboczne procesu prażenia kawy. Wynika z tego, że najgorszy wpÅ‚yw ma tutaj kawowy osad! Możemy siÄ™ przed tym ochronić, filtrujÄ…c kawÄ™. Kofeina rozszerza oskrzela, pomagajÄ…c tym samym „oskrzelowcom" i astmatykom, jej użycie nie stanowi dla nich żadnego ryzyka. Mówimy o kofeinie, nie o kawie! Kofeina oraz jej pochodne, zawarte w naturalnym ekstrakcie z guarany, sÄ… w tym przypadku zupeÅ‚nie bezpieczne, a oprócz tego zapewniajÄ… zdecydowanie dÅ‚uższe dziaÅ‚anie. Kofeina, podana w wiÄ™kszej iloÅ›ci osobie, której organizm nie jest do niej przyzwyczajony, powoduje kÅ‚opoty z zaÅ›niÄ™ciem, zaniepokojenie oraz mięśniowe i „wewnÄ™trzne" dreszcze.

Kofeina, użyta w trakcje wysiłku sportowego, obniża ból mięśni
W przeciwieństwie do aspiryny, podana w trakcie wysiłku kofeina skutecznie zapobiega bólom mięśni. Taki jest wynik badań, przeprowadzonych w USA na Uniwersytecie Georgia. Efekt zależy jednak od tego, na ile sportowcy przyzwyczajeni są do picia kawy również poza ćwiczeniami. Ci, którzy jej zwykle nie piją, reagują lepiej. Opisany efekt tłumaczy popularność kofeinowych i energetycznych napojów u sportowców.

Kofeina poprawia wydolność sportowców
Picie kawy przed treningiem może polepszyć proces redukcji nadwagi (badania przeprowadzone w Australii w Instytucie Sportu w Canberze). Równocześnie poprawia też wytrzymałość. Wynika to ze zdolności kofeiny do stymulacji procesu wykorzystywania tłuszczów jako Źródeł energii. Dodatkowo opóŹnia pojawienie się zmęczenia mięśni, i to nawet o 60%!

Składniki kawy pomagają w wykorzystywaniu glukozy
Kawa obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę! Badania przeprowadzone na University of Surrey w Wielkiej Brytanii udowodniły, że nie chodzi tu jedynie o działanie samej kofeiny, ale także kwasu chlorogenowego, składnika kawy, który modyfikuje odpowiedŹ glikemiczną. Około 30 minut po wypiciu kawy podwyższa się poziom insuliny i glukozy, równocześnie jednak dochodzi do obniżenia wydzielania uzależnionego od glukozy polipeptydu, który odgrywa istotną rolę przy tworzeniu insuliny. Po wypiciu kawy hormony żołądkowo-jelitowe spowalniają wykorzystanie glukozy z jelita. Badania opublikowane w 2004 roku w prestiżowym czasopiśmie Lancet podają, że poprzez picie kawy można aż o 50% obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę drugiego typu, o ile pije się więcej niż 7 filiżanek kawy dziennie! Równocześnie okazało się jednak, że kofeina podwyższa poziom homocysteiny i tym samym ryzyko powstania problemów sercowo-naczyniowych.

Kawa i napoje kofeinowe mają pozytywne działanie u osób narażonych na podwyższone ryzyko chorób wątroby
Taki jest wynik badaÅ„ grupy naukowców z amerykaÅ„skiego instytutu badaÅ„ nad cukrzycÄ…, chorobami ukÅ‚adu trawiennego i nerek. OkazaÅ‚o siÄ™, że ci, którzy pijÄ… minimalnie 2 filiżanki kawy dziennie dwa razy rzadziej zapadajÄ… na choroby wÄ…troby. Podobne badania, przeprowadzone w Norwegii i ogÅ‚oszone w 2004 roku, pokazaÅ‚y, że picie minimalnie 3 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko Å›mierci z powodu marskoÅ›ci wÄ…troby. WedÅ‚ug słów jednego z badaczy, dr Jamesa Everharta, „mamy niespodziewanie maÅ‚o przekonywujÄ…cych informacji o wpÅ‚ywie diety na przebieg i stopieÅ„ skomplikowania chronicznych chorób wÄ…troby". Picie kawy obniża nawet ryzyko zachorowania na raka wÄ…troby. W kolejnych badaniach nie stwierdzono żadnego zwiÄ…zku miÄ™dzy piciem kawy a rakiem odbytnicy. Nowe badania pokazujÄ…, że kofeina (kawa) może ograniczyć zwężenie aorty oraz reakcje falowe, które sÄ… podstawowymi czynnikami ryzyka w chorobach kardiologicznych.

Kawa a kreatyna
Według najnowszych badań kofeina może eliminować pozytywny efekt KREATYNY! Badania zostały przeprowadzone na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii.
Dr Petr Fort


Kulturystyka tylko na www.megamuscle.pl