Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 17 czerwca 2024 | Osób Online: 1 
Odchudzanie 31 grudnia 2006
Dieta odchudzająca jest to zestaw zaleceń dietetycznych, zazwyczaj w postaci jadłospisów, których celem jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, np. w leczeniu otyłości lub dla poprawy wyglądu.
Innym często stosowanym określeniem jest dieta redukcyjna lub dieta redukująca.Dieta odchudzająca powinna być stosowana pod kontrolą specjalisty, najlepiej dietetyka i lekarza bariatry. Szczególnie dotyczy to osób ze znaczną otyłością, u których potrzebna jest utrata 10 i więcej kilogramów.

Zmniejszenie masy ciała za pomocą diety jest możliwe poprzez:

* zmniejszenie wartości energetycznej spożywanych pokarmów (ilość kalorii)
* regularne odżywianie połączone z unikaniem przekąsek pomiędzy posiłkami
* odpowiednie zestawianie składników posiłku

Pożywienie wchodzące w skład diety odchudzającej powinno zawierać wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także minerałów, witamin i pierwiastków śladowych.

Typowe diety opierają się na:

* jedzeniu dużej ilości owoców i warzyw
* jedzeniu produktów niskoprzetworzonych
* niskim spożyciu tłuszczu
* niskim spożyciu węglowodanów
* spożywaniu węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym
* niesłodzeniu herbaty i innych napoi.
* jedzeniu mniej

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby próbujące wprowadzić dietę bez nadzoru specjalisty, jest próba całkowitego zaprzestania jedzenia. Może się to prowadzić do niepożądanych skutków - w organizmie pozostaną nadal duże pokłady tkanki tłuszczowej. Ponadto istnieje ryzyko zapadnięcia na anoreksję. Dietę odchudzającą należy prowadzić tak, aby utrata wagi nastąpiła w wyniku spalania właśnie tłuszczów, a nie odwodnienia organizmu, utraty masy mięśniowej lub spalania innych substancji zapasowych ważnych dla organizmu. Organizm ludzki nie potrafi przemieniać tłuszczów w glukozę, a wiele tkanek (np. tkanka nerwowa) potrzebuje właśnie glukozy do funkcjonowania, więc rozkładane są białka spełniające ważne role w organizmie.

Stosowanie diety powinno być połączone z innymi metodami odchudzania, w pierwszym rzędzie powinien być to wysiłek fizyczny.

Źródło: Wikipedia