Kulturystyka Nowej Generacji !!!

Kulturystyka
Dzisiaj mamy: 26 kwietnia 2024 | Osób Online: 3



 
Przemiana wÄ™glowodanów 17 marca 2006
Największy procent pokarmów spożywanych przez człowieka stanowią węglowodany, głównie w postaci wielocukru- skrobi oraz dwusacharydów - sacharozy, maltozy, laktozy.



Jest to jedyny cukier prosty występujący w organizmie w wielkiej ilości. Jest on absolutnie niezbędnym składnikiem krwi.
Nadmiar glukozy organizm magazynuje w wątrobie w postaci glikogenu lub zmienia ją na tłuszcze. Odkładanie się nadmiaru glukozy w wątrobie i w mięśniach w postaci glikogenu oraz utlenianie węglowodanów uwarunkowane jest obecnością we krwi hormonu trzustki- insuliny. Insulina obniża poziom cukru we krwi. W warunkach prawidłowych insulina jest uwalniana do krwi po spożyciu pokarmów węglowodanowych. Natomiast hormon wzrostowy przysadki, hormon nadnerczy- adrenalina oraz hormon tarczycy- tyroksyna wywołują przecukrzenie krwi. Te grupy hormonów działających przeciwstawnie do insuliny na przemianę cukrów w zdrowym organizmie wydzielają się do krwi w stosunku ilościowym zapewniającym równowagę tych przemian. Zaburzenie tego stosunku na niekorzyść insuliny wywołuje objawy cukrzycy.
Zamiana glukozy w glikogen odbywa się też w mięśniach. Glikogen powstaje tu jako materiał energetyczny zużywany stale przy ich pracy. W mięśniach- zwłaszcza w warunkach ich niedotlenienia- zachodzi niecałkowite spalenie glikogenu i powstaje kwas mlekowy.

źródło - www.fit.pl

www.megamuscle.pl - Kulturystyka Nowej Generacji !!!